VŠE O TČM HERBS » Úvod do TČM

Má tradiční čínská medicína (TČM) své místo i dnes...?

Místo dlouhého vysvětlování 2 příběhy z praxe:

Han dynastie, roku 154 před Kr., Severní Čína. Žena mandžuského nájezdníka pracuje na poli. Fouká chladný vítr. Odpoledne po práci pociťuje svědění v hrdle, ztuhnutí šíje a bolesti hlavy s vodovou rýmou. Navštíví místního bosonohého lékaře, který jí připraví odvar z několika čínských bylin a během několika hodin se její stav podstatně změní k lepšímu a do 2 dnů je zcela zdráva.

Rok 1998, Vancouver, Kanada. Pan McCarthy, marketingový manažér, vystupuje z klimatizovaného letadla. Zpocený pak usedá do klimatizovaného taxíku. Večer v hotelu pociťuje bolesti hlavy se ztuhnutím šíje, pálení v hrdle, objevuje se vodová rýma s opakovaným kýcháním. Dle rady svého čínského obchodního partnera navštíví lékárnu s tradiční čínskou medicínou, kde je mu doporučen čínský přípravek Chlad ranní mlhy (kód 002) ve formě bylinných tablet. Po několika hodinách příznaky ustupují, aby do 2 dnů zcela vymizely.

V obou případech se jednalo o tzv. napadení zevním chladným větrem, kterýžto stav se projevuje a léčí po věky věků stejně, tak, jak nám čínská medicína předkládá.

Tyto 2 příběhy trefně vystihují sílu tradiční čínské medicíny, která po staletí a tisíciletí nemá potřebu sama se reformovat. Vše podstatné je již objeveno, jen je třeba vždy přizpůsobit se okolním podmínkám a pokorně přijímat zkušenosti našich předků, prověřené věky.

Jednoduchost, logičnost a názornost patří rozhodně k přínosu tradiční čínské medicíny dnešnímu lidstvu. Záleží pak jen už na každém, jaký postoj zaujme ke svému zdraví a jak je otevřen pochopit taje čínské medicíny.

zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs s.r.o., [převzato 20-08-2017] Dostupné z: www.patentnimedicina.cz/cz/tcm-herbs