ČÍNSKÁ MEDICÍNA

Z pohledu Čínské medicíny…

Čínská kultura vysokého věku je neocenitelné kulturní dědictví, které prošlo 5000 lety vývoje a k němuž přispělo mnoho filosofických škol, učenců a historiků. Spojuje moudrost expertů na dlouhověkost a čínských lékařů…její podstata spočívá v prevenci nemocí podle Vnitřního kánonu Žlutého císaře.

ZNAMENÁ TO, ŽE BYCHOM MĚLI VŽDY KLÁST VELKÝ DŮRAZ NA PREVENCI

Tradiční čínská medicína vychází ze zcela jiných principů než medicína západní. Je účinnější při chronických onemocněních a zejména při prevenci, neboť se snaží odstraňovat příčiny onemocnění. Vnímá a posuzuje člověka jako celek.

Podle východní medicíny je nemoc signálem o tom, že v těle není něco v pořádku. Podstata zdraví je čínskou medicínou představována jako rovnováha mezi dvěma energiemi – Jin a Jang (tj. duchovní a fyzickou podstatou člověka). Nemoc přichází, pokud je v těle již nějakou dobu nerovnováha právě těchto dvou energií… Pokud je rovnováha mezi těmito energiemi trvale narušená, nelze očekávat nápravu, tělo si není schopno samo pomoci.

Člověk je složitý biologický systém, který je schopen seberegulace a obnovy. K tomu mu ale musíme zajistit potřebnou péči, aby si náš organismus dokázal pomoci sám a včas. Je tedy zapotřebí zharmonizovat vnitřní prostředí organismu a obnovit rovnováhu energií. Ozdravění je podle stupně poškození otázkou několika měsíců, občas i let. Je to logické, několikaletá choroba se nemůže vyléčit za týden nebo za jeden měsíc. Tělo se sice dává do pořádku pomalu, ale o to je pak výsledek trvalejší a kvalitnější Smile !

Motto: "Udržování pořádku spíše než napravování nepořádku, to je základní princip moudrosti. Léčení nemoci poté co se objevila, je jako hloubení studny, když už člověk pociťuje žízeň."

Kniha Žlutého Císaře