1. krok - DETOXIKACE

Čínská a tibetská medicína

DETOXIKACE ORGANISMU

Abychom se zbavili nemoci nebo ji předešli, je potřebné vyloučit z organismu všechny jedovaté nečistoty, kalové usazeniny a další nahromaděné toxiny!

Nemoc lidstva č. 1 v dnešní době = vnitřní znečištění organismu

Systematicky se zbavovat jedů je činnost, kterou dobře známe. Každý den se přece myjeme, čistíme si zuby nebo odstraňujeme z bytu odpadky - děláme to zpravidla automaticky…

A tak by to mělo být i s naším tělem, protože v první řadě je náš organismus znečištěný uvnitř a toto znečištění se každým rokem v organismu navyšuje…

 

OČISTA = ZÁKLAD ÚSPĚŠNÉ LÉČBY

 

Co je to detoxikace?

Detoxikace je celková očista těla (tlustého střeva, jater, ledvin, cév, kůže a každé buňky) od nahromaděných jedovatých látek v průběhu let. Ty se dostávají do organismu jedince vdechováním, přijímáním potravy, užíváním léků, stykem s kontaminovanými předměty apod.

Je prakticky nemožné se jim vyhnout, protože v dnešní době máme sklon:

  • k vysoké konzumaci cholesterolu
  • jíme málo zeleniny a ovoce
  • málo cvičíme, máme obecně nedostatek pohybu
  • žijeme ve znečištěném ovzduší…

Tím vším dochází k ukládání škodlivých látek v cévách (jako u rychlovarné konvice).

Naše buňky potřebují ke správné funkci obrovské množství přírodních výživných látek. Až když máme buňky vyživené a pročištěné, jsou schopny se chránit. Výzkumy ukázaly, že při defekaci může být z lidského těla vyloučeno pouze 20% toxinů a odpadu, zatímco zbývajících 80% v organismu zůstává. Je tedy zřejmé, že samotný fyziologický eliminační mechanismus všechny toxiny vyčistit nedokáže. Znečištěný organismus není schopen efektivní sebeobnovy bez pomoci.

 

Co je tedy příčinou všech civilizačních chorob?

Jsou to fyzicky přítomné toxiny v organismu + infekce, dále naše špatné stravování, přemíra stresu, málo pohybu, nadměrná konzumace léků a drog, vliv životního prostředí a další…

Tyto toxiny, spolu se špatně fungujícím imunitním systémem, vedou k trvalému poškozování tělesných tkání a k chronickým nemocem. Nenarušují jen tkáně a jejich funkce, ale negativně ovlivňují také řídící mechanismy a spojení mezi jednotlivými systémy v našem organismu = způsobují v něm celkovou nerovnováhu.

 

Mezi odpad, se kterým se tělo musí denně vypořádat, patří:

změněné buňky, nadměrný cholesterol, tuky, volné radikály, těžké kovy, radiace z počítačů a mobilů, výfukové plyny, kontaminované látky, mikroby, paraziti, opotřebované mrtvé buňky atd... Pro tělo je velmi náročné se všeho tohoto odpadu zbavit! Toxiny se z těla vylučují močí, žlučí, pocením, stolicí - ale stejně v nás zbytky zůstávají a my postupně slábneme…

K odstranění těchto toxických látek a škodlivých mikroorganismů, které organismus vlastními silami odstranit nedokáže, nám pomůže právě detoxikace, kdy v jejím důsledku dochází k odeznívání problémů a k ozdravení těla.

Detoxikace organismu je pro naše tělo nutná, nejlépe pravidelná, protože tělo je neustále a opakovaně vystavováno různým škodlivým vlivům z potravy a ovzduší.

 

Z pohledu čínské medicíny

Proč nejprve drenážovat a až poté případně posilovat a vyživovat…?

Dnešní doba je zrychlená, hektická, turbulentní, jídlo jíme rychle – „fast food-ově“. Potraviny jsou geneticky urychlené, konzervované, chemicky ošetřené, aromatizované, emulgované, „prifarbené“ apod. a naše emoce nejsou také zrovna „cool“ (chladné), ale naopak jsou buď dosti silně vyjádřené či zase až moc potlačené… Toto vše má za následek dle TČM vznik tzv. vnitřního horka RE (a následně s tím jde i ruku v ruce i vlhko SHI), jež obojí sužuje a sžírá současného člověka různými civilizačními neduhy, potížemi a nemocemi. Jejich škála je pak rozsáhlá – od různých alergií na potraviny, celiakie, kožních nemocí (akné, ekzémy, lupénky), vysokého krevního tlaku, migrén, chronických zánětů střev s průjmy (Crohnova choroba či ulcerózní kolitida), zvýšeného cholesterolu a krevních tuků, chronického zánětu průdušek, močových infekcí až po opakované potraty u žen.

Proti Pasteurově teorii (původcem každé nemoci jsou viry či bakterie) vystupoval jeho kolega z francouzské akademie věd, biolog Antoine Béchamp. Ten tvrdil, že bakterie a viry nejsou základní příčinou nemocí, ale jsou pouze jejich důsledkem - vyrůstají na zkaženém organickém podkladu čili terénu. Béchamp si všiml, že naše tělo nosí příčinu zdraví i nemoci v sobě samém. Nejenže tvrdil, ale i dokázal, že nemoc zvenčí přijde jen tehdy, když je v těle připravený „terén, neboli složení půdy“.

Nemocem lze zabránit především rovnováhou terénu uvnitř těla a nezaměřovat se na to, co poletuje vzduchem - to je pouze ta poslední kapka, která se usadí na vhodném terénu. Například pampelišky vždy rostou jen na půdě určitého složení, kvality a vlastností. Přesadíme-li pampelišku do jiné půdy, neporoste a zajde. Když si uděláte rozbor půdy, zjistíte, že každá rostlina či plevel žije jen v místě s určitým složením půdy a v podnebí, které jí prospívá.

Tato Béchampova teorie je v souladu s pohledem TCM na příčiny vzniku nemoci, jen pojmy a názvosloví se liší (terén je vlhko a horko SHI/RE, baktérie a viry pak jsou horkými toxiny RE DU či důsledky škodlivého větru FENG XIE QI).

Navíc je tato teorie i zcela logická - na terénu vlhka a horka se pomnoží a přemnoží jakékoliv baktérie, viry, paraziti apod. Představte si uzavřený, nevětraný skleník (vlhko a horko), ve kterém roste jak zelenina, tak hlavně plevel, kterému se v této džungli daří podstatně lépe než naší zdravé zelenině.

Proto se nyní zákonitě objevují i nové potíže a nemoci, které se dříve nevyskytovaly. Jedním z nich je, v důsledku výše zmíněných příčin, tzv. zbytkový škodlivý činitel neboli Perzistující Patogenní Faktor (zkratka PPF je zkrátka podobnost čistě náhodná), čili v organismu přetrvávající horký toxin RE DU, horko RE, vlhko SHI či hlen TAN - nejlépe však vše dohromady!

Jak už nám název napovídá, tak tento zbytkový škodlivý činitel se objevuje po napadení či po opakovaných napadeních akutním zevním škodlivým větrem FENG XIE QI, tedy přeloženo do naší mluvy, objevuje se po různých virózách, chřipkách, zánětech dýchacích cest, angínách, zánětech středouší, zánětech nosních dutin apod. Po léčbě antibiotiky či kortikoidy se pacient sice uzdraví, avšak někdy jen zdánlivě, neboť vždy záleží na síle jeho obranné (zdárné) energie ZHONG QI. V případě jeho oslabené obranné energii nebo, a to dnes velmi často po léčbě antibiotiky, zůstává v organismu tzv. zbytkový škodlivý činitel PPF.

Hlavní účinek zbytkového škodlivého činitele nespočívá pouze v tom, že vytváří chronický stav, ale také v tom, že pacienta predisponuje k budoucímu napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI (tedy k nové nemoci), který pak zase ještě více posiluje vznik zbytkového škodlivého činitele PPF jako takového, čímž vzniká začarovaný kruh… Proto i léčba dle TCM se soustředí nejprve na odstranění zbytkového škodlivého činitele PPF z organismu pomocí tzv. čistících bylin. Nejlepší je v tomto případě případě Zrození Fénixe (009) spolu s Nápojem čínských MUDRců (900) – oba jsou v prášku a užívají se dohromady, event. lze přidat i bylinnou směs v tabletách Stín brokátového závoje (012).

 

DĚTI

Velice častý a běžný je zbytkový škodlivý činitel PPF u dětí. Ze zkušenosti lze říci, že 90% nemocí a potíží v současnosti u dětí je způsobeno právě tímto faktorem PPF. Je to dáno jednak ještě nedostatečně vyvinutým a křehkým dětským systémem (nedostatečný jin plic a žaludku FEI/WEI YIN XU se teprve vyvíjí, a proto se organismus tak snadno přehřívá, což vede k vytvoření vnitřního horka RE a tedy tím i k predispozici pro různé záněty). Dále nepochybně i očkování v raném věku, kterým u nás projde každé děcko, vytváří dle TCM „ideální“ terén pro rozvoj horka RE, vlhka SHI a hlenu TAN u dětí a své si udělá i nadužívání antibiotik... Při akutním napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI je pak cesta nebo spíše „dálnice“ k vytvoření zbytkového škodlivého činitele PPF zcela otevřena.

Při léčbě dětí (kupř. „na posílení imunity“) je třeba na toto VŽDY myslet, jinak se setkáme v naprosté většině s nezdarem! Nejdříve je nutno tedy drenážovat a až poté event. i vyživovat a posilovat. Mnohdy ale postačí jen vyčistit terén a organismus se pak sám již zharmonizuje. Prvním krokem k nastartování ke zdraví takto postižených dětí je optimální kupř. tato kombinace: Zrození Fénixe (009) + Hebkost labutí šíje (037) spolu s Nápojem čínských MUDRců (900) event. někdy je zapotřebí dle závažnosti přidat i Stín brokátového závoje (012) Všechny byliny lze smíchat dohromady – ideální je vždy tablety rozdrtit na prášek (Zrození Fénixe v prášku již je) a přidat do Nápoje čínských MUDRců a vypít ráno k snídani místo čaje nebo kakaaJ

text: MUDr. Petr Hoffmann

Co detoxikací získáme…?

  • Naše tělo začne fungovat zase optimálně. Posílí se imunitní systém, který se nebude muset již tolik věnovat odstraňování nečistot, ale může svoji pozornost zaměřit na konkrétní problém v těle. Jeho účinek se tak zvýší a zrychlí, protože očištěným organismem vše prostupuje rychleji.
  • Čisté orgány a tkáně jsou lépe prokrvovány a lépe zásobeny potřebnými živinami a kyslíkem.
  • Vyčištěním střev vytvoříme pro bifido- a lakto-bakterie takové příznivé podmínky, které podporují jejich množení.
  • Následné potravinové doplňky proniknou i do míst kam by se bez detoxikační kůry nedostaly, jejich účinek bude silnější a efektivnější.

 

Co je třeba dodržet při užívání detoxikační kúry:

1/ nezahajovat čištění v akutních stadiích onemocnění, při vysoké teplotě, nebo při celkové fyzické či psychické vyčerpanosti, ale počkat až příznaky odezní…

2/ je nezbytné dodržovat pitný režim, aby se odpadní látky mohly snadno vylučovat a nedošlo k případné zácpě (doporučujeme vypít za 24 hodin 2 - 2,5l nejlépe čisté pramenité vody)

 

Očistu organismu provádíme nejlépe začátkem jara nebo na podzim těmito potravinovými doplňky čínské medicíny:

* ANTILIPIDOVÝ ČAJ

* DVOJITÁ CELULÓZA, CHITOSAN, DIGEST, FOS SIRUP (fruktooligosacharidy)

* ZROZENÍ FÉNIXE, STÍN BROKÁTOVÉHO ZÁVOJE

Základem detoxikace je detoxikační Antilipidový čaj, který čistí cévy od usazenin, tím se zlepšuje průchodnost a pružnost cév a dochází ke stabilizaci krevního tlaku.

Dalším důležitým doplňkem je vláknina (Chitosan, Dvojitá celulóza, Digest), která urychluje odchod odpadních látek z těla, odvádí s sebou těžké kovy a brání nevhodnému cholesterolu (LDL), aby se vstřebával do krve. Dále harmonizuje funkci střev a trávicího systému, upravuje stolici a ve střevním traktu vytváří vhodné prostředí na rozmnožování normální mikroflóry.

Potravinové doplňky Zrození Fénixe a Stín brokátového závoje jsou směsi čistících bylin, které náš organismus jednak detoxikují a také odstraňují „zbytkový škodlivý činitel“ (viz. výše).

Pravidelná detoxikace organismu se doporučuje provádět alespoň 1x/rok, nejlépe však 2x do roka.

Detoxikační kůra má různé trvání – nejčastěji od 14ti dnů po 1 měsíc.

Odvíjí se podle potřeb pacienta, jeho věku, váhy či druhu onemocnění nebo aktuální situace.

Dávkování potravinových doplňků se podle toho následně upraví.

 

* * * * * * * * * * *

Problém dnešní doby není v zavádění léků do organismu, ale především tom, jak je z něj odstranit. Všechny alopatické léky mají dostatečný kladný efekt, kdy podporují některý orgán, ale potom, když dohrají svou úlohu, zůstávají v organismu v podobě zbytků a nikam se odtud nevyloučí. V prvé řadě napadají játra a zabíjejí nejmenší cévy.

 

Antibiotika

Dostanou-li se do organismu, velmi silně potlačují naši imunitu. V boji s nemocí a s naším tělem spalují antibiotika 90 % energie imunitního systému. Odstraní zánět, ale po jejich vstřebání, zůstává organismus velmi dlouho úplně bezbranný a člověk potřebuje mnoho sil, času a prostředků, aby si zpátky obnovil imunitní ochranu. Antibiotika prakticky ničí v lidském těle všechny choroboplodné viry a bakterie. Zůstanou pouze jedinci, kteří jsou nejsilnější a nejvytrvalejší. A na uvolněném místě místo oslabených virů a bakterií se pak začínají ve zvýšené míře rozmnožovat silnější a zmutovaní. Abychom potlačili jejich rozmnožení, potřebujeme zvýšit dávky antibiotik, nebo použít silněji působící. Tento proces však nemůže pokračovat donekonečna…

Mimo to, časté užívání antibiotik narušuje a mění střevní mikroflóru – naše tělo je po využívání antibiotik po několik týdnů velmi oslabené. Dochází k vybití střevní mikroflóry, ve které přerostou bakterie, které by tam jinak žádný prostor neměly a neměly by možnost se tam usadit. Ty pak časem způsobí problémy, jako jsou: záněty, krvácivost, průjmy… a výrazně oslabí funkci imunitního systému.

 

Používání antibiotik je z pohledu TCM obzvláště nevhodné u virových onemocnění, protože proti virům nejsou vůbec účinné a naopak přinášejí jen neblahé důsledky pro jeho příjemce do budoucna. Navzdory tomu jsou antibiotika stále často používána (většinou z alibismu) i u infekcí, jež jsou jasně virového původu.

Dle TCM antibiotika zabíjejí baktérie (ne viry!), avšak nevylučují škodlivé vnitřní horko a vlhko SHI/RE a hlen TAN, na kterém se baktérie a jim podobné nežádoucí organismy tak rády pomnožují.

Prostě neléčí nám už známý „nevětraný a zaplevelený terén ve skleníku.“ Z pohledu TCM se pak jedná povětšinou o škodlivé horko v dráze plic, žaludku nebo žlučníku FEI/WEI/DAN RE. To je pak předpokladem pro celou řadu chronických a obtížně léčitelných potíží jako jsou snížená obranyschopnost, častá nemocnost, opakovaná onemocnění, autoimunní nemoci, chronický únavový syndrom, přetrvávající nálezy různých nežádoucích baktérií (streptokoků, stafylokoků, hemofilů, chlamydií, boreliózy, helicobakteru, mykotických či parazitárních nemocí), všemožné alergie na vše – včetně potravin (lepek, kravské mléko), kožní a dýchací alergie, různé trávicí potíže (celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku, vředová choroba apod.), roztroušená skleróza, kožní nemoci (akné, ekzém, lupénka, abscesy, furunkly) apod.